تلفن ها : 32212388 ، 32227955 (058)

گزارش عملکرد اتحادیه

                       

  

 

 

گزارش عملکرد اتحادیه تعاونی های مرغداران خراسان شمالی

 

 

 

 

سه ماهه اول سال 94

 

 

تهیه و توزیع کنجاله سويا و ذرت بین مرغداران استان:

 

 

صنعت مرغداری در ایران وابستگی شدیدی به واردات نهاده های تولیدی از کشورهای دیگر دارد که از جمله آنها می توان  ذرت و کنجاله سویا و مواد اولیه ویتامینی و املاح و مواد اولیه داروها را نام برد.

با توجه به اينكه كنجاله سويا و ذرت يكي از مهم‌ترين اجزاء تشكيل‌دهنده دان مرغ بوده ميزان دسترسي واحدهاي توليدي به اين نهاده و تأمين به موقع آن در ميزان توليد و قيمت تمام شده  دان اماده و به طبع مرغ تأثير بسزايي دارد. همچنين با توجه به ميزان  توليد دانه سوياي داخلي، بخش عمده‌اي از نياز داخلي كنجاله سويا از طريق واردات تأمين مي‌شود

در حدود 50تا60درصد غذای طیور را ذرت و در حدود 30تا20درصد راکنجاله سویا تشکیل می دهد  در دنیا تولید ذرت  بیش از 220 ملیون تن است که 180میلیون تن آن در مرغداری ها مصرف می شود که قسمت اعظم آن از کشورهای دیگر وارد می گردد که صادر کنندگان اصلی آنها کشورهایی مانند برزیل و آرژانتین  و مکزیک که اغلب ما مجبوریم برای تهیه این مقادیر عظیم ،واردات را از این کشورها تامین کنیم .متاسفانه درسالهای اخیر محدودیت تولید و گرانی شدید ذرت و سویا در جهان نیز یکی از مشکلات اساسی مرغداران ایران می باشد

اتحادیه با نیت حذف دلالان و واسطه ها از این قسمت و همچنین فروش با قیمت و کیفیت مناسب ، اقدام به تهیه و توزیع ذرت و سویا با منابع وارداتی و داخلی می نماید

میزان خرید و فروش ذرت و سویا  از ابتدای سال جاری مقدار  1.140.127کیلو ذرت معادل 8.346.236.864 ریال و مقدار 175.041 سویا به ارزش 2.834.552.700ریال می باشد. این مقدار عملکرد نسبت به مدت مشابه سال قبل 20درصد رشد داشته است .ضمنا" میزان عملکرد اتحادیه از ابتدای تاسیس تا کنون در زمینه خرید و فروش این دو قلم بسیار پرمصرف صنعت مرغداری ، به شرح نمودار ذیل می باشد .

 

 

 

 

 

 

 

تولید و فروش دان آماده:

 

 

 

 

 

 

 

اينمحصولازبهترينمواداوليهتهيهوهمگونه که قبلا بیان شد در حدود 50تا60درصد دان اماده را ذرت و در حدود 30تا20درصد  را کنجاله سویا تشکیل می دهد بعلاوه درآنتماماجزاغذايياعمازانرژي،پروتئين،اسيدهايآمينهضروري،ويتامينها،موادمعدنيو...  بطورمطلوب استفاده و تامينشدهاستو احتياجبهافزودنهيچمادهغذاييبهايندانكاملوجودندارد.

برخی از مزایای دان آماده بدین شرح می باشد:1. چونخوراكبهصورتهمگنويكنواختميباشدامكانانتخاباقلامتشكيلدهندهخوراكراازپرندهسلبمينمايد.

2. بهبودكيفيتوبالابردنقابليتهضمجيرهدراثرفرايندپختوپرسبهوسيلهدستگاههایمخصوص.

3. كاهشآلودگيميكروبيخوراك.

4. كاهشگردوغباروجلوگيريازبروزبيماريهايتنفسيگلهها

5. صرفهجوييدرهزينهونگهداريآسانوبهداشتيخوراكبهدليلبستهبنديمناسبوماندگاريطولاني.

6. سايزبنديمناسبكهباعثبالارفتندرصديكنواختيگلههاميگردد.

7. توليدمناسبكهمنجربهكاهشطولدورهپرورشوضريبتبديلمناسبميگردد.

میزان دان آماده تولید شده توسط اتحادیه جهت مرغداران استان و برخی از مرغداران سایر استان ها مقدار474960کیلو معادل 6.799.338.450 ریال در سه ماهه اول سال جاری بوده و البته با توجه به افزایش روزبه روز کیفیت میزان تولید و فروش روبه افزایش می باشد.درصد افزایش تولید دان اماده نسبت به مدت سه ماهه سال گذشته 23 درصد می باشد ذیلا نمودار فروش دان آماده اتحادیه از بدو راه اندازی کارخانه به شرح ذیل می باشد .

 

ایجاد زنجیره تولید:

مهمترین هدف و آرزوی تعاونیها و تشکلهای صنعت طیور، ایجاد یک زنجیره ی کامل و با کیفیت، از ابتدای تامین جوجه یکروزه تا خرید مرغ تولیدی از مرغداران و تامین تمام نیازهای مرغداران در زمینه تولید و فروش محصولات خود می باشد این اتحادیه در جهت نیل به این هدف و با وجود سختیهای فراوان این مسیر ، اقدام به تامین دان آماده ، ذرت و سویا ، و مواد دارویی و همچنین روغنهای خوراکی طیور نموده است 

 از ابتدای سال جاری، مرغ زنده تعدادی از مرغداران به قیمت روز خریداری شده و با توجه به استقبال مرغداران ادامه پیدا خواهد کرد; هم اکنون30000 کیلو مرغ زنده به ارزش تقریبی 1.245.000.000ریال خریداری شده است.که همچنان این طرح با سرعت هر چه تمامتر در حال انجام است

 تهیه و توزیع روغن خوراکی طیور و کنسانتره :

استفاده از روغنهای خوراکی مخصوص طیور گوشتی می تواند به راحتی از بروز انواع بیماریهایی که در دوره های پرورشی جوجه های یک روزه جوان و طیور گوشتی که ممکن است در هر سنی رخ دهد جلوگیری نماید مانند دیستروفی عضلانی که بدن طیور در برابر ابتلا به آن حساس بوده و به صورت مشخص عدم تعادل و عدم تمایل به راه رفتن را در صورت ابتلای عضلات پا نشان می دهد.

از ابتدای سال جاری با راه اندازی کارگاه بسته بندی روغن طیور روغن بصورت فله از کارخانجات معتبر تولید روغن خوراکی طیور ، خریداری نموده  و داخل مخزن 30هزار لیتری نگهداری و بسته به مقدار  نیاز مرغداران به فروش می رسد.از ابتدای سال جاری و راه اندازی این کارگاه  مقدار 38000کیلو روغن درجه یک طیور در بین مرغداران تهیه و توزیع شده است.

کنسانتره ((Concentrate  يا مواد متراکم مجموعه اي از مواد خوراکي شامل: 1. پروتئيني   2.ويتامينه   3.مواد معدني   4.مواد افزودني ديگر  است که داراي حجم کم اما ارزش تغذيه‌اي فراوان است و مواد مغذي اصلي مورد نياز مرغ جهت بقا ، رشد و توليد گوشت و يا تخم مرغ را تامين مي‌نمايد . علاوه بر اينکه ميتواند احتياجات غذايي و حفظ سلامتي طيور را در ارتباط با بيماريهاي تغذيه‌اي تامين نمايد ،  استفاده آن براي مرغداران مقرون به صرفه و اقتصادي نيز مي باشد . با توجه به حجم کم آن هم فضاي کمتري را اشغال نموده و هم نيروي کار کمتري در ارتباط با حمل و نقل و جابجايي مصرف ميگردد . از اين رو بررسي‌ها نشان مي‌دهد که استفاده از کنسانتره در مرغداري از تمام جوانب به صرفه‌تر و مطلوب‌تر مي‌باشد .

در حال حاضر کنسانتره هاي رايج در بازار ايران  2.5 %  ، 5%    مي باشد . در این راستا اتحادیه از تاریخ 01/03/94 با کارخانه تولیدکننده انواع کنسانتره طیور که از نظر کیفیت و قیمت مناسب بوده، قرارداد بسته  وتا کنون توانسته ایم 10تن کنسانتره را تهیه و توزیع کنیم.

صدورمجوز سوخت و جوجه ریزی:

به استناد تفاهم نامه شماره 91/06/15/2 مورخ09/07/1392 فیمابین اتحادیه شرکتهای تعاونی کشاورزی مرغداران گوشتی و تخم گذار استان و اداره کل دامپزشکی در خصوص صدور مجوز بهداشتی جوجه ریزی  ، از طریق سامانه مدیریت صنعت طیور گوشتی، به عهده اتحادیه  مرغداران استان بوده است  روال کار بدینگونه می باشد که ابتدا با سازمان دامپزشکی مکاتبات مربوطه انجام شده و در نهایت مجوز جوجه ریزی مرغداران صادر می گردد که تعداد قطعه جوجه ریزی ثبت شده در سال92 تعداد 4،831،515 و  در سال 93 به تعداد 5،231،945 قطعه می باشد. و تعداد قطعه ثبت شده از ابتدای سال جاری تا تاریخ 31/03/94 به تعداد1،506،100قطعه در استان  می باشد.

تهیه و توزیع تاسیسات و تجهیزات مرغداری:

 

 

در چند دهه اخیر پیشرفت های قابل ملاحظه ای در عملکرد طیور، به ویژه جوجه های گوشتی صورت گرفته است که این امر ناشی از بهبود عوامل مدیریتی (استفاده از افراد مجرب و با دانش بالا در صنعت )، تغذیه ای، ژنتیکی، بهداشتی و بکارگیری فن آوری نوین در صنعت طیور می باشد.
بمنظور رسیدن به حداکثر توان ژنتیکی سویه های امروزی باید با نگاهی تازه و متفاوت به صنعت طیور نگریست. زمانی می توان به بیشترین عملکرد و بازده دست یافت که بتوان تمام نیازهای پرنده را به طور دقیق و بموقع تامین نمودو در راستای این برآورد نیاز,  یکی از موارد مهم عوامل تأثیرگذار بر تولید را که تأسیسات و تجهیزات می باشد نباید از نظر دور داشت . همانگونه که شاهد می باشیم راندمان تولید در فصول مختلف سال از نوسان و راندمان معنی داری برخوردار میباشد و این امر به جهت تامین نیاز سالنهای مرغداری در شرایط و زمانهای خاص با اقلیمی مشخص می باشد. بعنوان مثال به هیچ عنوان نمی توان تراکم جوجه ریزی را در فصول مختلف سال حفظ نمود چرا که حداکثر های پیش بینی شده در سالنها از نیاز واقعی سالنها کمتر یش بینی گردیده و تامین نیاز پرنده صورت نمی پذیرد. از طرفی افزایش روز افزون هزینه های نیروی انسانی و انرژی و همچنین چالشهایی که با کثرت استفاده از نیروی انسانی بروز می نماید، اهمیت استفاده از تأسیسات و تجهیزات نوین را چندین برابر نموده است.
تفاوتی که بخش طیور با سایر بخشهای کشاورزی دارد هزینه های بالای تاسیسات وتجهیزات در آنها میباشد. در این راستا اتحادیه اقدام به تهیه و توزیع تجهیزاتی مانند دانخوری ، آبخوری، اینلت،  هیتر ، دستگاه تهویه هوا و...، مورد نیاز مرغداران کرده است.