تلفن ها : 32212388 ، 32227955 (058)

1394/03/08 : کاهش قیمت مرغ ادامه دارد

با توجه به تولید 173 هزار تن تولید مرغ گرم در خردادماه در کشور، برای ماه رمضان 270 هزار تن مرغ وارد بازار می‌شود که در این بین مردم نگرانی برای تهیه مرغ نداشته باشند...

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان آمل، حسن مهربانی‌‌یگانه  در نشست هم‌اندیشی صنعت مرغ و جوجه یک‌روزه مازندران که به میزبانی این شهرستان برگزار شد، اظهار کرد: در بررسی تولید و بازار جوجه یک‌روزه و طیور درمی‌یابیم که حال این صنعت خوب نیست.

وی افزود: سال گذشته سال خوبی برای صنعت طیور نبود زیرا در آن یک هزار و 640 میلیارد تومان تولیدکنندگان جوجه یک‌روزه، مرغ و تخم‌مرغ زیان دادند.

مهربانی‌یگانه با اعلام زیان 400 میلیارد تومانی دولت در صنعت طیور در سال گذشته، گفت: در مجموع صنعت طیور حدود 2 هزار میلیارد تومان در سال گذشته زیان داشت.  

دبیر انجمن صنفی تولید‌کنندگان جوجه یک‌روزه کشور ادامه داد: این زیان‌دهی خسارت‌های جبران‌ناپذیری برای بسیاری از تولیدکنندگان ایجاد کرد و در بسیاری از استان‌ها شاهد زیان فراوان بودیم.

این مسئول با اشاره به اینکه در سال جدید در بخش تولید جوجه یک‌روزه گوشتی آمار مطلوبی داشتیم، بیان کرد: با توجه به کاهش قیمت جوجه در سطح کشور پیش‌بینی می‌شود این روند تا سه ماه آینده ادامه داشته باشد.

مهربانی‌یگانه با تاکید بر اینکه هم‌اکنون حدود 110 هزار تن مرغ منجمد توسط شرکت پشتیبانی ذخیره شده است، افزود: با توجه به تولید 173 هزار تن تولید مرغ گرم در خردادماه در کشور، برای ماه رمضان 270 هزار تن مرغ وارد بازار می‌شود که در این بین مردم نگرانی برای تهیه مرغ نداشته باشند.

وی تصریح کرد: در اردیبهشت ماه امسال 995 هزار قطعه مادر در کشور جوجه‌ریزی شده و با این وجود تا هشت ماه آینده بیش از 100 میلیون جوجه بخش‌های مختلف در کشور تولید می‌شود.

مهربانی‌یگانه خاطرنشان کرد: با توجه به حجم سنگین مرغ موجود، بعید است افزایش چشمگیر قیمت مرغ و تغییر زیاد آن را شاهد باشیم هر چند امروزه میزان قیمت مرغ برای خرید از تولیدکنندگان به میزان 4 هزار و 200 تا 4 هزار و 400 تومان است.

وی اظهار کرد: با بررسی خرید شب عید مرغ توسط مردم می‌توان دریافت که آنها نسبت به خرید مرغ منجمد تمایلی نشان نمی‌دهند البته عدم تمایل مردم به خرید مرغ منجمد، در ماه مبارک رمضان هم پیش‌بینی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه پیش‌بینی می‌شود در تیرماه امسال 174 هزار تن مرغ تولید شود، گفت: با توجه به عدم ورود گله‌های اجداد احتمال می‌رود در ماه‌های شهریور، مهر و آبان امسال در تولید داخلی جوجه دچار مشکل شویم.

دبیر انجمن صنفی تولید‌کنندگان جوجه یک‌روزه کشور با اشاره به اینکه مخالف تولک بردن جوجه‌های اجداد در مراکز تولید جوجه هستم، بیان کرد: تولک بردن گله‌های اجداد غیرقابل پیش‌بینی است زیرا گله‌های اجداد گله‌هایی خالص هستند.

این مسئول با اشاره به اینکه بازار نامساعد جوجه یک‌روزه سبب شد تا از چند سال قبل تاکنون بازاری متلاطم‌تر از بازار 93 را شاهد نباشیم، ادامه داد: برای عدم ورشکستگی در این صنعت نمی‌توان چاره‌ای اندیشید.

مهربانی‌یگانه خاطرنشان کرد: هم‌اکنون در مقایسه قیمت مرغ تولیدی به نسبت سال 1380 محصولات را ارزان‌تر وارد بازار می‌کنیم.

وی وضع تخم‌مرغ را بدتر از وضعیت مرغ دانست و تصریح کرد: در مقابل قیمت سویا و ذرت نسبت به گذشته روند کاهشی داشت.

مهربانی‌یگانه با اعلام اینکه هم‌اکنون بالاترین نوسان صنعت دام و طیور کشور در بخش جوجه مشاهده می‌شود و بازار متلاطمی را شاهد هستیم، افزود: پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال نسبت به سال‌های گذشته 11 میلیون و 500 هزار جوجه تولید شود.

وی با اشاره به اینکه مازندران با جوجه‌ریزی 2 میلیون و 549 قطعه رتبه نخست کشور را دارد، خاطرنشان کرد: بیش از 22 درصد جوجه‌ریزی کل کشور در مازندران انجام می‌گیرد و استان‌های همانند گیلان و آذربایجان غربی در رتبه دوم و سوم جای دارند.

دبیر انجمن صنفی تولید‌کنندگان جوجه یک‌روزه کشور با اشاره به اینکه 11 میلیون جوجه‌ریزی در سال نیاز کشور را تامین می‌کند ولی 50 درصد بیش از جوجه تولید شده ظرفیت داریم، ادامه داد: وجود ظرفیت 16/5 میلیون جوجه‌کشی مشکلی است که می‌تواند در آینده دامن‌گیر صنعت طیور شود.

این مسئول با اشاره به اینکه بازده سرمایه در طیور به شدت افت کرده است، افزود: نباید انتظار داشته باشیم که جوجه‌کشی و جوجه‌فروشی به تنهایی سود زیادی داشته باشد.

مهربانی‌یگانه با اعلام اینکه سال گذشته شاهد 43 هزار تن مرغ از ایران به دیگر کشورها بودیم، اظهار کرد: 96 هزار تن مرغ هم در شرکت پشتیبانی ذخیره ماند که حدود 150 هزار تن مرغ مازاد را شامل می‌شود.

وی ارزش دلاری مرغ کشورمان را حدود دو دلار بیان کرد و گفت: در ایران بالای دو میلیون تن مرغ آماده طبخ تولید می‌شود که با توجه به ظرفیت‌های موجود می‌توانیم بخشی از صادرات به کشورهای دیگر را به خود اختصاص دهیم.