تلفن ها : 32212388 ، 32227955 (058)

1394/03/09 : قیمت منطقی و فعلی گوشت مرغ 7500 تومان

عظیم حجت افزود: معتقدیم با حمایت دولت از صادرات مازاد گوشت مرغ درکشور باید از نوسان قیمت و ضرر و زیان تولیدکنندگان جلوگیری شود تا بیش از این تولیدکنندگان متضرر نشوند زیرا از ابتدای سال تاکنون...عظیم حجت درگفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، افزود: در واقع قیمت واقعی هرکیلوگرم مرغ زنده بین 4500 تا 4600 است اما متاسفانه هم اکنون هر کیلوگرم مرغ زنده با قیمتی کمتر از 4 هزار تومان نیز خریداری می شود.

وی اظهار داشت: طی روزهای اخیر قیمت مرغ زنده اندکی افزایش یافته بود که به طور مجدد امروز قیمت هرکیلوگرم مرغ زنده با بیش از 200 تومان کاهش به حدود 4 هزار تومان در کشور رسیده است.

وی تصریح کرد: بنابراین با توجه به افت نرخ مرغ زنده درکشور باید هر کیلوگرم گوشت مرغ با قیمتی بین 5 هزار و 800 تا 5 هزار و 900 تومان به دست مصرف کنندگان برسد درحالی که مصرف کنندگان این محصول را با نرخی بیش از این خریداری می کنند.

وی تصریح کرد: با توجه به پیش بینی افزایش تقاضای مصرف گوشت مرغ در ماه مبارک رمضان و دیگر مناسبت های پیش رو برای جلوگیری از تنش قیمتی میزان تولید برای خردادماه 5 درصد و برای تیرماه 10 درصد رشد یافته تا گوشت مرغ مورد نیاز این ایام به اندازه کافی در دسترس مردم قرار گیرد و با کمبودی در این زمینه مواجه نشویم.

وی هدف اتحادیه مرغداران گوشتی را ایجاد ثبات در بازار گوشت مرغ ذکر کرد و افزود: معتقدیم با حمایت دولت از صادرات مازاد گوشت مرغ درکشور باید از نوسان قیمت و ضرر و زیان تولیدکنندگان جلوگیری شود تا بیش از این تولیدکنندگان متضرر نشوند زیرا از ابتدای سال تاکنون به طور مستمر تولیدکنندگان صنعت طیور در حال ضرر و زیان بوده اند.

وی گفت: شرایط فعلی بازار مرغ به نفع تولیدکنندگان و مصرف کنندگان نهایی نیست و به طور قطع ادامه این روند باعث خروج برخی واحدهای تولیدی از چرخه تولید خواهد شد و با کاهش تولید گوشت مرغ، مصرف کنندگان ناچارند محصول مورد نیاز خود را با قیمتی بیش از 10 هزارتومان خریداری کنند.

حجت ادامه داد: به طور طبیعی شبکه توزیع به صورت درصدی کار می کنند و براساس قیمت خرید سود می برند و زیان نمی بینند اما تولیدکنندگان و مصرف کنندگان کماکان متضرر هستند.

وی اضافه کرد: به دلیل نوسان قیمت گوشت مرغ در بازار، واسطه گران و دلالان می توانند تاثیر منفی براین بازار داشته باشند بنابراین تعیین نرخ از سوی ستاد تنظیم بازار می تواند از این بی ثباتی در بازار مرغ جلوگیری کند.

وی اظهار داشت: متاسفانه تاکنون ستاد تنظیم بازار نماینده ای از تولیدکنندگان مرغ گوشتی را برای قیمت گذاری و بررسی برخی مشکلات این صنعت دعوت نکرده که انتظار می رود برای ثبات قیمت بازار مرغ در جلسه بعدی ستاد تنظیم بازار نماینده ای از تولیدکنندگان نیز دعوت شود.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی کشور گفت: اما مذاکرات و جلسات متعددی با معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی برگزار شده و مشکلات و تعیین قیمت در این صنعت بررسی شده است.

** تاثیر افزایش نرخ سوخت بر تولید مرغ 20 روزدیگر مشخص می شود

حجت افزود: با توجه به اینکه دولت اعلام کرده تغییر نرخی در حمل و نقل و سایر کالاهای تولیدی نخواهیم داشت، ضمن آنکه قصد داریم در تولید و عرضه مرغ زنده افزایش قیمت مجددی نداشته باشیم.

وی گفت: اما حداقل متوسط طول دوره تولید مرغ گوشتی 24 روز است بنابراین تاثیر افزایش نرخ سوخت بر حمل و نقل مرغ زنده برای دوره بعدی تولید و طبق بارنامه های ارسالی محاسبه و برآورد خواهد شد.

وی اظهار داشت: درحال حاضر پیش بینی از افزایش نرخ سوخت در حمل و نقل نهاده های طیور و مرغ زنده و همچنین سیستم گرمایشی فصل زمستان نداریم اما این آیتم ها باید در تعیین قیمت مرغ به صورت کارشناسی لحاظ شود.

به گزارش ایرنا، هم اکنون بیش از 2 میلیون تن گوشت مرغ در کشور تولید و به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می شود.